[FS] xVehicle v2 – Araç Sistemi [MySQL]

xvehicle-logo

Merhaba arkadaşlar,

Bir çoğunuz xVehicle’ı ilk sürümünden hatırlarsınız. İlk sürümünde gözden kaçan bir çok eksik ve bug vardı. Ve acemilik zamanlarıma denk geldiği için haliyle çok performanslı bir sistem değildi. Sistemi elden geçirip geliştirmeye karar verdim. Ve ilkine göre daha performanslı ve kullanışlı bir sistem oldu.


Özellikler

* Araç Satın Alma

Araç satın almak için satılık araca bindiğiniz zaman çıkan dialogda ‘Satın Al’ butonuna basmanız yeterlidir. Yeterli paranız olması ve satın alınacak araç sınırını aşmamanız halinde aracı satın alabilirsiniz.

Birden fazla araç satın alabilirsiniz. Araç satın alma sınırını scriptin başında belirtilen ayarlamalardan belirleyebilirsiniz.

Sahibi olduğunuz araçları görmek/yönetmek için, /a komutunu kullanarak açılan menüyü kullanabilirsiniz.

* Park Etme

Aracınızı park etmek için /parket komutunu kullanabilirsiniz. Aracınızı parkederken herhangi bir respawn, araçtan atma vs. gibi olaylar olmamaktadır. Siz hiç bir şey hissetmeden aracınız park edilecektir.

* Araç Menüsü

Araç sahibi için tasarlanmış araç menüsü ile aracınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz. /a komutunu kullanarak açılan menüde aracınızı seçerek araç yönetim menüsüne ulaşabilirsiniz.

* Aracım Nerede?

Aracınızı bulamadığınız durumlarda araç menüsünde bulunan ‘Araç Nerede?‘ seçeneği ile aracınızın haritada işaretlenmesini sağlayabilirsiniz.

* Aracı Garaja Koyma/Çıkarma

Aracınızın ortalıkta durmasını istemiyorsanız araç menüsündeki ‘Aracı Garaja Koy’ seçeneği ile aracınızı garaja koyabilirsiniz.

Aracı garajdan çıkarmak isterseniz de yine aynı şekilde araç menüsünden ‘Aracı Garajdan Çıkar’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

garaja-koyuldu

* Hızlı Park

Eğer her araçtan ineceğinizde /parket komutunu kullanmaktan sıkıldıysanız aracınızın Hızlı Park özelliğini devreye alabilirsiniz. Hızlı Park özelliği ile siz aracınızdan her indiğinizde, aracınız otomatik olarak park edilecektir.

NOT: Aracı acil terketmeniz gereken durumlarda (aracınız yanıyorsa, takla atmışsa veya siyah duman çıkarıyorsa), aracınız hızlı park sistemi tarafından park edilmemektedir.

hizlipark

* Araç Anahtarını Başka Bir Oyuncuya Verme

Aracınızın anahtarını istediğiniz bir kişiye verebilirsiniz. Aracın anahtarına sahip olan oyuncu aracınızı kullanabilir, park edebilir, fakat sizin (yani araç sahibinin) eriştiği tüm özelliklere erişemez (Aracı satma, garaja koyma gibi) . İstediğiniz kadar kişiye araç anahtarınızı verebilirsiniz.

Anahtarı vermek için /a komutunu kullanarak seçtiğiniz aracın menüsünden ‘Aracın Anahtarları > Birine Anahtar Ver‘ yolunu izleyebilirsiniz.

Hangi araçların anahtarlarına sahip olduğunuzu görmek için de yine /a komutunu kullanıp ‘Anahtarı Bende Olan Araçlar‘ seçeneğini seçebilirsiniz.

* Aracı Satma

Aracınızı başka bir oyuncuya veya hiç uğraşmadan galeriye satmak isterseniz bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Araç menüsünde bulunan ‘Aracı Sat‘ seçeneğini seçerek aracınızı satabilirsiniz.

NOT: Galeri sistemi olmadığı için aracınızı satmak için ‘Galeriye Sat’ ismi temsilidir. Bu seçeneği kullandığınızda aracı satın aldığınız fiyatın %70’ini alırsınız ve aracınız yok edilir.

6-arac-sat

* Araç Bilgilerini Görüntüleme

Araç menüsünün son seçeneği olan bu seçenek ile içinde bulunduğunuz aracın bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

ar-bilgi

* Admin Menüsü

Admin menüsü, adminlerin araçları yönetmesi için yapılmış bir menüdür. Bu menüden oluşturulmuş tüm araçları görüntüleyebilir, yönetebilirsiniz.

 


Video

 

Not

Kayıt sistemi olarak MySQL R41 kullandım. Sistemi kullanmak için sizin ekstradan herhangi bir tablo oluşturma vs. gibi işlerle uğraşmanıza gerek yoktur. Sadece MySQL bilgilerinizi yazıp FS’yi çalıştırmanız yeterlidir. Otomatik olarak tablolar oluşturulacaktır.

İndir

Bunları da sevebilirsiniz

[FS] xVehicle v2 – Araç Sistemi [MySQL]” için 7 yorum

  1. Ellerine sağlık abim, biran önce dialoglu satış menüsü ile paylaşım yapman için sabırsızlıkla bekliyoruz, herzamanki gibi harika.

  2. Hocam İlk Araç Sisteminiz Güzldi, İnanıyorumki Bu Daha Güzeldir. Ancak Ben “MySQL” Nedir Nasıl Yapılır Nasıl Çalışır Bilmediğim İçin Bu Tarz MySQL Sistemleri Kullanamıyorum. Şöyleki Yeni Sistemlerin Çoğu MySQL Olduğu İçin Ben Hiç Birinden Yararlanamıyorum. Youtube Kanalınızda “MySQL Nedir? Nasıl Kurulur?” Tarzında Bir Video Yaparsanız Çok Sevinirim. Teşekkürler.

    1. MySQL kurmaktan kastınız veritabanı iste xampp veya wampp işinizi görecektir. Eğer modu MySQL ile kodlamaktan bahsesiyorsanız YouTube kanalımda örnek bir MySQL kayıt sistemi yapımı videosu var. Burdan mantık yürütebilirsiniz.

  3. reis mysql bağlantısı başarısız diyor samp server exe yi açtığımda siyah ekranda neden olabilir

    1. Bide Abi Bana güzel bi adminlik sistemi sunar mısın link felan (arac respawn – kick-ban komutları –
      chat clear – admin chat – oyuncuların parasını skorunu kaydeden – kayıt giriş ekranı olan güzel bi tane geri kalanlarda normal admin komutları olan bi adminlik sistemi sunar mısın 🙂 Lütfen)))

Bir Cevap Yazın